Ice Bear SoftNotebook ASUS M6B00 (M6R) a Linux CentOS 5.x

Tato stránka popisuje instalaci CentOSu 5 na notebook ASUS M6B00 (M6R). Systém byl čerstvě nainstalován a není ještě zcela nakonfigurován. Text bude aktualizován, jakmile udělám nějaký pokrok.

NoOOxml

Obsah

1. Instalační médium
2. Displej a grafická karta
3. Touchpad
4. Zvuková karta, ethernet, USB
5. WiFi Intel PRO/Wireless 2200BG
6. HAL
7. Hibernace, suspend
8. Konfigurace Gnome
9. Gnome applet

1. Instalační médium

Systém byl nainstalován z DVD CentOS 5.1 a ihned aktualizován na verzi 5.2.

Systém byl instalován na nový disk. Po skončení instalace byl překopírován můj domovský adresář. Aby zůstalo zachováno mé heslo a ID, překopíroval jsem relevantní řádky ze záloh souborů /etc/passwd, /etc/shadow, /etc/group, /etc/gshadow.

 Začátek stránky 

2. Displej a grafická karta

Displej i grafická karta byly rozeznány automaticky a bylo též nastaveno optimální rozlišení.

 Začátek stránky 

3. Touchpad

Touchpad byl správně rozeznám a nakonfigurován jako dvoutlačítková myš s emulací třetího tlačítka. Střední tlačítka slouží k rolování. Tento režim se mi však nelíbí. Vyzkoušel jsem konfiguraci, kterou jsem používal dříve, konfigurační soubor jsem získal od Jana Kasprzaka. Zde je můj patch: xorg.conf.patch.txt.

 Začátek stránky 

4. Zvuková karta, ethernet, USB

Všechna rozhraní jsou správně detekována a nakonfigurována.

 Začátek stránky 

5. WiFi Intel PRO/Wireless 2200BG

WiFi není při instalaci rozeznáno. Ovladač lze zkompilovat, ale WiFi stejně nefunguje. Instrukce doporučují instalaci nejnovějších skriptů hotplug. NEDĚLEJTE TO! Po jejich instalaci část systému přestane fungovat. Dosud jsem nenašel způsob, jak ty skripty odstranit a obnovit tím plnou funkčnost systému. Obávám se, že mi nezbude nic jiného než smazat disk a vše nainstalovat od počátku znovu. Ovladač pro WiFi naleznete na Intel® PRO/Wireless 2200BG Driver for Linux

 Začátek stránky 

6. HAL

HAL daemon automatizuje připojovaní hardwaru. Ve starších verzích si dělal co chtěl, takže to byl první démon, který jsem vypínal. Současná verze se již chová mravně a nesnaží se být chytřejší než uživatel. Navíc je to důležitý nástroj pro přebírání informací o stavu baterie. Je tedy dobré ponechat HAL zapnutý.

 Začátek stránky 

7. Hibernace, suspend

Vysvětlení termínů hibernace a suspend lze najít např. (anglicky) na stránce How to suspend and hibernate a laptop under Linux.

Obě funkce jsou snadno dostupné z Gnome menu. Funkce hibernate je ďábelsky rychlá a stejně rychlé a spolehlivé je i probuzení. Funkce suspend je též rychlá, ale probuzení se nepovedlo, fungoval jen vypínač.

 Začátek stránky 

8. Konfigurace Gnome

Po instalaci jsem nakopíroval svůj starý domovský adresář, ale ponechal jsem /root vzniklý automaticky po instalaci. Gnome tedy fungoval správně, pokud jsem byl přihlášen jako root, ale po přihlášení jako běžný uživatel byly panely poškozeny. Je to způsobeno tím, že si nový Gnome neporadí s konfiguračními soubory z hodně starých verzí, zejména pokud jsou vnuceny na disk až po instalaci. Zdá se, že je nutné přihlásit se jako root a všem uživatelům vymazat adresář ~/.gconf. Po přihlášení se uživateli vytvoří defaultní konfigurace.

 Začátek stránky 

9. Gnome applet

Gnome automaticky nainstaluje applet pro power management, kde lze nakonfigurovat řadu funkcí. Ověřil jsem v praxi hibernaci při kritickém stavu baterie. Zjistil jsem, že i dobrá baterie dokáže chcípnout tak rychle, že power management nestačí zareagovat a počítač se natvrdo vypne. Varování, že dochází baterie, tedy berte vážně a na automatickou hibernaci nikdy nespoléhejte!

 Začátek stránky