Ice Bear SoftProč jsem podepsal petici „Kopírování je zadarmo“

Když si prohlédnete mé webové stránky, zjistíte, že jsem také spisovatel, básník a fotograf. Zdálo by se tedy přirozené, že kopírování zadarmo bude mým trnem v oku, že se budu snažit, aby kopírování bylo znemožněno. Opak je ale pravdou. Podívejme se tedy, co nám zákony a různé rádobyautorské organizace nabízejí.

Za přečtení rozhodně stojí článek Byl by Král Lear vůbec napsán, kdyby tehdy existoval kopírovací zákon?. Nebudu tedy rozebírat tuto problematiku, ale podívám se na věc z jiného úhlu.

Představte si člověka, který si neumí sestavit daňové přiznání. Najde si tedy daňového poradce, který mu tuto službu poskytne. A za tu službu mu pochopitelně zaplatí.

Představte si, že vás postihne taková nemilá věc, že budete muset k soudu. Zajistíte si tedy právního zástupce. A samozřejmě musíte advokátovi zaplatit.

Představte si autora, který neumí svoji tvorbu prodat sám. Najde si tedy organizaci, která mu takovou službu poskytne. Každý normálně myslící člověk by předpokládal, že si tu službu zaplatí autor. A zde je náhle situace jiná. Takzvané ochranné autorské organizace totiž neplatí autoři, ale my všichni, aniž bychom od nich jakoukoliv službu získali. Jediné, co nám poskytují, jsou výhrůžky, že nás budou trestat bez řádného soudu.

Co tedy autorské organizace poskytují mně jako autorovi? Když chci napsat povídku, nesmím, dokud si od nich nekoupím právo k napsání povídky. Když chci udělat fotku, nesmím, dokud si od nich nekoupím právo k fotografování. Když chci poslat sazbu knihy do tisku, nesmím, dokud si od nich nekoupím právo na uložení své práce na CD. Když si chci zálohovat svá vlastní data, nesmím, dokud si od nich nekoupím právo na zálohování výsledků vlastní práce. Když chci splnit zákonnou povinnost a vést řádně účetnictví, nesmím, dokud si od nich nekoupím právo na to, abych směl dodržovat zákony. A kde všechny ty peníze mizí? To nemám právo zjistit. Jediné, co vím, že mi za mé peníze žádná služba poskytnuta nebyla a není.

Výzva Kopírování je zadarmo se vůbec netýká autorských práv, stejně jako se jich netýkají plánované legislativní změny. Cílem těchto změn je posílení kopírovacího monopolu, který má zajistit zvyšování zisku distributorů a zavedení možností takových metod perzekuce, které nepatří do společnosti, která chce o sobě tvrdit, že je demokratická a dodržuje a ctí lidská práva.

To jsou některé z důvodů, proč jsem podepsal výzvu Kopírování je zadarmo. Není-li vám budoucnost lhostejná, podepište ji také. Může záviset na hlasu každého z nás.

Poznámka: Šíření tohoto textu je povoleno i bez předchozího souhlasu autora, přestože se vás takzvané autorské organizace, politici a jiní strážci kopírovacích monopolů budou snažit přesvědčit, že se tím dopouštíte zločinu. Pokud mi oznámíte, že jste můj text převzali, budu rád, protože to bude pro mě známka toho, že jsem jej nepsal nadarmo.

Jsem donucen k tomu, abych svou činností sponzoroval hudebníky a jiné autorské svazy. Ukládám totiž své povídky, básně, fotografie i software a data na CD a DVD.